Zestaw Zadań dla Ciekawskich
Ostatnie wpisy
Zadanie 8
Powszechnie znany schemat wyjaśniający dylatację czasu obrazuje podstawęwyprowadzenia równie powszechnie znanego wzoru: W wyprowadzeniu wzoru założono jednoczesność zdarzeń emisji – odbicia – sczytania. Metr, oznaczenie m, jest to jednostka SI długości. Jest ona zdefiniowana poprzezprzyjęcie ustalonej wartości liczbowej prędkości światła w próżni c,wynoszącej 299,792458, wyrażonej w jednostce m s-1, przy czym sekunda zdefiniowana jest za…
Zadanie 7
Obrazy dyfrakcyjne powstają czasami w bardzo zaskakujący sposób i na krawędziachbardzo dziwnych układów. Ale przecież zasady są jednakowe dla wszystkich. Doświadczenia robiono na układzie masywnych belek ustawionych tak ja na fotografii. Szczelina d pozostawała niezmienna. Zmieniał się natomiast wymiar l wzdłuż promienia lasera. Zdjęcie obrazu interferencyjnego uzyskano dla szczelin poprzecznej 0,1mm, ale o przesunięciu krawędzi…
Zadanie 6
Obrazy dyfrakcyjne tworzone są nie tylko przy pomocy siatek dyfrakcyjnych ale również na krawędziach przedmiotów. Przedstawiony obraz został uzyskany na szczelinie pomiędzy ostrzami dwóch żyletek oświetlonej laserem w odległości ok 0,5 cm od dolnych krawędzi ostrzy. Na podstawie dostępnej wiedzy wyjaśnij: